Yazı Detayı
27 Haziran 2022 - Pazartesi 10:50
 
İstanbul Sokaklarında Üç Milyon Sarıklı!
Osman HAZIR / Araştırmacı / Yazar
 
 

İstanbul Sokaklarında Üç Milyon Sarıklı!

 

Rakam bu kadar mı? kesin bilgim yok. Ancak tahmini rakam böyle. Bununla birlikte cenazeye katılanların hepsinin sarıklı olmadığı da bir gerçek. Bir diğer gerçek ise; cenazeye üç milyon kişi katılmamış olsa bile, katılanların hepsi sarıklı ve cübbeli olmamış olsalar bile ortaya çıkan fotoğraf “İstanbul’da üç milyon sarıklı” dememize imkan verecek şekildeydi.

Konu ne?

 

Konu; İsmailağa Cemaati olarak bilinen Nakşibendi dergahının ve medreseler ekolünün şeyhi/hocası Mahmut Efendi’nin vefatı. Allah kendisine rahmet eylesin. Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun. Merhum kendisinden başlayarak ilmi ve tasavvufi olarak öğrencisi/müridi olan herkese görüldüklerinde aidiyetlerini anlaştıracak kıyafet giymelerini tavsiye ederdi. Erkeklere sakal, sarık ve cüppe, kadınlara ise çarşaf giymelerini söylerdi. İsmailağa cemaatine mensup olan kadın ve erkekler sosyal hayatta karşılaştıkları bütün zorluklara rağmen bu hallerini ibadet kastıyla uygularlar, hayata böyle katılırlardı.


Sakalın sünnet olması bir yana, Cübbe, sarık ve çarşafın dini sembolik ağırlığının daha baskın olduğunu cuma günki cenaze merasimi gösterdi.


Evet sembolik dedim.


Burada “Sembolik” ile kasdettiğim, siyasal ve simgesel ayırt edici unsurları da içine alan İslam’ın Şeair/şiar” dediği hususlardır. Bu hususların içerisinde bizzat kur’an-ı kerimde zikredilenler (safa- merve) olduğu gibi dayanağını kur’an, sünnet ve bunlardan beslenen İslam sosyolojisinden alan hususlar da vardır.

Ezan, Minare, Hilal, Sarık, Cübbe, Sakal, Çarşaf, Tesettür bunların arasında sayılabilecek sembollerden yani şiarlardandır.

İşte bize “İstanbul Sokaklarında Üç Milyon Sarıklı!” başlığını attıran şey de budur. Minareden ezanı duyan, albayraktaki ya da caminin kubbesindeki hilali gören nasıl islam’ı ve müslümanları anlıyorsa, sakal, sarık ve cübbeyi de gören islam ve Müslümanları anlıyor.

Kısa bir izah;

Bu değerlendirmelerimiz Sarık, Cübbe ve Çarşafın dinin zorunlu kıldığı kıyafetler olarak kabul edilmesi ya da edilmemesinden bağımsız olarak yapılmaktadır. Bu husus dini literatürdeki hadis ve fıkıh bahislerinin konusu olabilecektir. Biz meseleye İslam sosyolojisi bağlamında baktık. Elbette nihai sonuç olarak bu sembollere karşı olan tutum ve davranışlar da özellikle fıkhi ve itikadi açıdan değerlendirilmeye de tabi olur.


Gelelim üst paragrafa atfen devama;


Hiç kimse, yok efendim sarıkla, çarşafla İslam mı kast edilirmiş demesin. Biz bu memlekette de dışında da bunun böyle anlaşıldığına şahidiz. Cuma günü İstanbul sokaklarında ortaya çıkan fotoğrafı hemen herkes öyle yorumladı. Bu fotoğraftan rahatsız olanlar da bu fotoğrafı mutlulukla karşılayanlar da...


Ben gündelik hayatımda sarıklı ve cübbeli değilim. Kaldı ki konu benim ne yaptığım da değil. Konu sarığı ve çarşaf gördüklerinde düşmanlıkla hırslarından çatlayanların asıl düşmanlıklarının bu kıyafetlere değil, bizzat İslam’a olduğunu adım gibi biliyorum. Zira; sih sarığına, yahudi şapkasına, Papaz şapkasına veya rahibe çarşafına sesleri çıkmayanların foyası hep meydanda.


Fıkıh ve tasavvuf alanındaki kimi yorum, değerlendirme ve uygulamalarına uzak olsam da Merhum Mahmud Ustaosmanoğlu Hocamızın İstanbul sokaklarının Müslüman kimliğine bıraktığı iz tartışmasız muhteşemdi.


Ben bu muhteşem tabloyu izlerken kimi dostlar gibi, bulutların gök yüzünde Allah yazıp yazmadığı ile hiç ilgilenmedim. Zira Alemlerin Efendisi Hz. Muhammed’in (sav) oğlu İbrahim’in vefatında gerçekleşen güneş tutulması olayını Rasulullah’ın üzüntüsünü paylaşan güneşin tutulmasına bağlayan sahabeye bunun doğru olmadığını söyleyen peygamberimiz benim için öldüydü.


Bu nedenle ben yeryüzüne baktım. Zira yeryüzündeki manzara gerçekten muhteşemdi. 93 yıllık bir ömrün semeresi yeryüzünde (İstanbul sokaklarında) milyonlar olarak yürüyordu. Hem de vakar ve sükunet içerisinde. Hiç bir taşkınlık olmadan.


Kim ne derse desin, isterse seküler ve laikçi güruh bu memlekette bir asırdır İslam’ın mührünü söktük diye böbürlenip dursun. İstanbul Sokaklarındaki üç milyon sarıklı bu mührün sökülemeyeceğini bir kez daha gösterdi.


Hocanın hizmetlerini bundan sonra deruhte edecek kişinin devlet Reisimizin huzurunda açıklanması da yazımızın maksadına işarettir diye düşünüyorum.


Rabbim bu milleti ve ümmeti islam ve Müslümanlıkla payidar eylesin. Bizleri de bu uğurdaki amellerimizi çoğaltanlardan eylesin.


Son kelam olarak;


Mahmud Ustaosmanoğlu hocamıza Rabbim rahmet eylesin. Onun mekanın cennet eylesin. Ailesine ve sevenlerine sabırlar versin. amin

 

Vesselam!

 

YAZARIN TÜM YAZILARI İÇİN
https://www.bncmedyahaber.com/yazar-sekulerlikle-zenginlesmis-zihinler-dini-aracsallastirir-820.html

 

 
Etiketler: İstanbul, Sokaklarında, Üç, Milyon, Sarıklı!,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
09 Ağustos 2022
Cezaevi Notları
19 Mayıs 2022
Sekülerlikle Zenginleşmiş Zihinler Dini Araçsallaştırır!..
03 Mayıs 2022
Özlediğim Cümle: Ramazan Dolayısıyla Kapalıyız!
04 Nisan 2022
Tiktok İşinde Gençleri Örnek Almak Ya Da Gençlerin Parmağında Oynamak!
31 Mart 2022
Benim Penceremden Bereketli Bir Ramazan Günü Hikâyesi.
28 Mart 2022
Göster bakalım amcaya (!)
01 Ocak 2022
33 YIL
25 Aralık 2021
YASAL OLAN HARAM OLUR MUYMUŞ?
18 Aralık 2021
KÖŞEDEKİ YAŞLI: BABAANNEM
07 Aralık 2021
Artık Ölebilirim!..
26 Kasım 2021
ELİNİ OMUZUMDAN İNDİRME BABAM
15 Kasım 2021
SIRA BENDE YADA BİR ÖLÜME HAZIRLIK YAZISI
28 Ekim 2021
Suçun Sebebini Özgürlük Alanı Saymak Ya Da Taşları Bağlamak
18 Ekim 2021
İki Yıl Oldu İşte Geldi Bir Müjde ve Bin Umut
08 Ekim 2021
Kem Alet Rol Model Olur mu?
15 Eylül 2021
Kuzey Kore Kadınları mı Afgan Kadınları mı daha özgür?
01 Eylül 2021
Çift Kanat Varken Tek Kanatla Uçmaya Çalışmak Ya Da İmam Hatip Nesline Yazık Etmeyelim
24 Ağustos 2021
Kırk yıllık YANİ olur mu KANİ?
16 Ağustos 2021
Ateşle Oynamak Ya Da Milli Eşcinsel!..
07 Ağustos 2021
Yolun Kandillerinin izinde Türkiye'nin Önderleri
27 Temmuz 2021
BİR KİŞİ SUSSUN MU?
14 Temmuz 2021
Darbe Alt Yapısı ve Sorgulamalar
06 Temmuz 2021
Sirus (Şİ’RA) Yıldızından Şans Beklemek
27 Haziran 2021
Eşcinsellik Geni Var mıdır? Ya da Olay Bir Sapkınlık mıdır?
23 Haziran 2021
"TOKUCAK" Bileniniz var mı? Bir de bu gözle bakalım!..
10 Haziran 2021
Farelerle Dostluk Maçı
03 Haziran 2021
Bidon
31 Mayıs 2021
BEN AŞI OLDUM!
18 Mayıs 2021
Gençlik Flört Sınavında
09 Mayıs 2021
Çemişgezek Mitinginde Slogan Atmakla Kudüs Kurtulmaz mı?
03 Mayıs 2021
Azar Azar Suyunu Çıkarmak
24 Nisan 2021
Kripto Koyunlar/Coinler ve Emeksiz Kazanma Sevdası
15 Nisan 2021
Bir Hanımefendiden Sahabe Örnekliğinde İsar Hikayesi
08 Nisan 2021
Tanrılar Kurban İstedi!..
05 Nisan 2021
Gençlik Üzerine Mızmızlanmalar!..
30 Mart 2021
Bu Dava Beyaz Gömlekten Daha Beyazdır
26 Mart 2021
Porsche Sahibi Büro Personeli
23 Mart 2021
Ankara’nın Taşı Gözlerimizin Yaşı Olmasın
19 Mart 2021
Unisex Bir Nesil Ya Da Gençlerde Cinsiyet Rolü
16 Mart 2021
Par / ladı Ama Yanlış Parladı Saman Alevi Çabuk Söner
08 Mart 2021
Dünya Kadınlar Gününü Ben De Kutlayacağım Ama Şartlarım Var
07 Mart 2021
Doğala Özdeş İnsan!
06 Mart 2021
BNC Medya Haber Yazarı Osman HAZIR Kimdir?
Haber Yazılımı