Yazı Detayı
03 Mayıs 2022 - Salı 19:00
 
Özlediğim Cümle: Ramazan Dolayısıyla Kapalıyız!
Osman HAZIR / Araştırmacı / Yazar
 
 

Özlediğim Cümle: Ramazan Dolayısıyla Kapalıyız!


Bayram dolayısıyla sıla-i Rahim için memleketimdeyim. Ramazanın son iki iftarını memleketim Anamur’da açmak nasip oldu. Arife günü iftardan sonra bir ihtiyaç için dışarıya çıkmıştım. Bir lokantanın önünden geçerken “Mübarek Ramazan ayı nedeniyle kapalıyız”  şeklindeki bir yazı gördüm. Gördüm de aynı zamanda bu ve benzerleri yazıları ne çok özlediğimi fark ettim.


Sanırım benzeri bir yazının dikkatimi çekip hafızamda yer ettiği en son zamanlar, 1997 – 98 yıllarına ait dönemdeydi. O zamanlar Sakarya’ya bağlı bir köyde imamlık yapıyordum. İl müftülüğüne doğru giden sokağın başında bir “meyhane” vardı. Bir Ramazan sabahı müftülüğe doğru giderken meyhanenin kapısında “Ramazan dolayısıyla kapalıyız” şeklinde bir yazıyı görmüştüm. Açıkçası o zaman da meyhaneyi işleten bu kişiye dair umudumu; “inşallah bu hassasiyeti onu bu günah merkezini işletmekten vaz geçirtip helal kazanca yönlendirir şeklinde gönlümde dua ile karışık bir temenniyle ifade etmiştim.


Eminim yazıyı okuyan en az benim yaşım emsalleri ve biraz daha büyük olanlardan benzeri hatırası olanlar mutlaka vardır.


Buraya kadar olan kısım olayın bir boyutu. Bir de başka boyutları var. Birkaç örnekle meseleye bakalım isterseniz.


Ramazan ayının başlangıcında sanırım iki ayrı defa aynı siyasi partinin başka başka belediye ve ilçe başkanının da bulunduğu sosyal medya paylaşımları ortaya çıktı. Birisinde kurdukları bir içkili sofrayı “Ramazanı karşılarken” şeklinde hayasızca bir başlıkla paylaştılar. Diğerinde de yine içkili bir sofrayı “iftar sofrası” olarak paylaştılar. Üstüne üstlük bu hayasızlık karşısında mensubu bulundukları siyasal partiden herhangi bir özür yada eleştiri de gelmedi.


Ramazan ayının sonuna geldiğimiz ve biz Müslümanların çok değer verdiği Kadir gecesinde ise hayasızlığın zirvesi sayılabilecek bir saygısızlığa şahitlik ettirildik. Bir havayolu şirketinin çalışanları oldukları sonradan anlaşılacak hostes ve pilotlardan oluşan bir grup, içkili eğlence sofralarının fotoğrafını “Kadir gecesi özel” başlığı ve “ Rabbim kabul etsin” yazısı ile paylaştılar.


Bütün bunlara özellikle bazı belediyelerin organize ettiği çıplak kadın dansçılar ve ahlaksızlıkların yer aldığı adına da “Ramazan eğlencesi” deme saygısızlığını gösterdikleri utanmazlıkları da eklemek lazım.


Peki ne diyelim bunlara?


Açıkçası bunlara eleştiri, bağırmak, ve hukuki yaptırım seçenekleri dahil çok şeyler yapılabilir. Bunların hepsi de doğrudur. Yani kimse bu toplumun inanç değerlerini alenen aşağılamak, ona inananları kendi ahlaksızlıklarına malzeme yapmak hakkına sahip değil. Bu tespit burada şöyle bir dursun.


Ben ise meselenin bir başka boyutuyla daha fazla ilgileniyorum. Yani Mardin’de, İstanbul’da ya da memleketin başkaca şehirlerinde yerleşik olan gayri müslim vatandaşlarımızın Ramazan ve benzeri değerlerimize gösterdikleri saygıyı bunlardan görememek kısmı, üzerinde ciddi durmamız gereken kısımdır.


Ramazanda oruç tutmamaktan bahsetmiyorum. O bireysel zafiyetlerle alakalı bir durumdur. Ancak; “ramazan dolayısıyla kapalıyız” yazan meyhanecinin gösterdiği hassasiyetin giderek azalması, üzerinde durulması gereken bir sorundur. “Aklı özgür vicdanı özgür” nesiller yetiştirme sevdası ile çıkılan yolda seküler ve katı laikçiliğin rehberliğinin bizi getirdiği nokta çok da iç açıcı değildir.


Önce inanç ve değerlerden uzaklaştırılmış, sonrasında da onlara karşı olmayı özgür olmakla eş değer gören çapsız bir nesil ortaya çıkartıldı. Eğer hedeflenen proje buysa –ki öyle gözüküyor” toplumsal ve tarihsel varlığımız büyük tehlikede demektir.
 

İnancı zayıf ve yetersiz nesiller kayıptır bu doğru. Ancak inançlara ve değerlere düşman nesiller ise büyük tehlikedir. İnançlara düşmanlığı, inançları küçümsemeyi özgürlük ve hak alanı olarak görmek ise hem hukuken suç hem evrensel değerler açısından sakıncalıdır. Ayrıca toplumsal ruh sağlığı açısından da apaçık bir sosyal patolojidir.


O nedenle; katı laikçi eğitim anlayışının maarif projemiz olması anlayışından vazgeçilmelidir. Zira laikçilik “milli” sıfatını hak etmeyecek kadar bu toprakların değerler sistemine düşmandır. Annesinin babasının, komşusunun ve mahallesinin değerlerine yabancı ve düşman nesillerin başka değerler ve inançların piyade ve piyonu olması kaçınılmazdır.


En ironik olanı da;


Çağdaşlık, gelişmişlik ve alkol içmek/içebilmek arasında özgürlük ilişkisi kurmaktır. Zira insanı geliştiren aklı ve inançlarıdır. Aklı devre dışı bırakan, suç oranlarını arttıran bir zararlı alışkanlığın özgürlük alanına dahil edilmesi en hafif ifadesi ile “ akıl tutulmasıdır.”


Bir başka boyut ise;


Kurucu parti anlayışı ile cumhuriyetin her alanını şekillendiren katı din dışı ve düşmanı zihniyetin bizi getirdiği noktadır. Bu nokta; inançalara düşmanlığı özgürlük alanı olarak görüp, inançları yaşamayı ise suç kabul eden çarpık tutumdur. O nedenle özgürlükler dünyasında tek parti diktatöryasının ürünü bir yaşam tarzı dayatmasından tez elden kurtulmak lazımdır.
 

Bunun için de öncelikle;


İnançları ve inananları meşru yollarla koruyacak hukuksal koruma ve yaptırım alanları oluşturulmalıdır. Sonrasında ve mutlaka da özünde değerlerimizin ve inançlara saygıyı mutlaka barındıran gerçekten “ Milli” bir eğitim seferberliği başlatılmalıdır.


Belki o zaman;


En basitinden kendisi tutmasa bile “Ramazan dolayısıyla kapalıyız” yazısı asan lokantacı, kafeci vb esnafımız tekrar çoğalır. Ya da kendisi kılmasa bile yağmurda namaz kılan arkadaşına şemsiye tutan saygılı gençlerimiz olur. Kısacası belki o zaman, saygı ve nezaket içeren cümlelerin özlendiği dönemler çabuk geçer. Zira bu seküler ve bireyci anlayışın yetiştirdiği nezaketsiz nesil bu toplum için hayırlı değildir.


Son söz niyetine;


Elbette kendimiz dışındaki yanlış kişi ve zihniyetlerle alakalı konuşmak nispeten kolaydır. Ancak olayın bir de “ iğne çuvaldız” boyutu var. Yani bütün bu olup bitenler esnasında neme lazım diyen, tembellikle kenarda duran, her şeyi siyasal aktörler eliyle çözmeyi bekleyen bizler yani, hocalar, davetçiler vb. sorumluluk sahiplerinin durumu da vahimdir. Yukarıda saydığımız hiçbir gerekçe bu nesilleri doğru bir şekilde yetiştirme konusunda yapmamız gerek çalışmalar sorumluluğumuzdan bizi kurtarmıyor.

O nedenle aklını başına alıp sorumluluklarını yerine getirenlerden olabilelim diye dua ile vesselam.

 

YAZARIN TÜM YAZILARI İÇİN
http://bncmedyahaber.com/yazar-tiktok-isinde-gencleri-ornek-almak-ya-da-genclerin-parmaginda-oynamak-795.html

 

 

 
Etiketler: Özlediğim, Cümle:, Ramazan, Dolayısıyla, Kapalıyız!,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
04 Nisan 2022
Tiktok İşinde Gençleri Örnek Almak Ya Da Gençlerin Parmağında Oynamak!
31 Mart 2022
Benim Penceremden Bereketli Bir Ramazan Günü Hikâyesi.
28 Mart 2022
Göster bakalım amcaya (!)
01 Ocak 2022
33 YIL
25 Aralık 2021
YASAL OLAN HARAM OLUR MUYMUŞ?
18 Aralık 2021
KÖŞEDEKİ YAŞLI: BABAANNEM
07 Aralık 2021
Artık Ölebilirim!..
26 Kasım 2021
ELİNİ OMUZUMDAN İNDİRME BABAM
15 Kasım 2021
SIRA BENDE YADA BİR ÖLÜME HAZIRLIK YAZISI
28 Ekim 2021
Suçun Sebebini Özgürlük Alanı Saymak Ya Da Taşları Bağlamak
18 Ekim 2021
İki Yıl Oldu İşte Geldi Bir Müjde ve Bin Umut
08 Ekim 2021
Kem Alet Rol Model Olur mu?
15 Eylül 2021
Kuzey Kore Kadınları mı Afgan Kadınları mı daha özgür?
01 Eylül 2021
Çift Kanat Varken Tek Kanatla Uçmaya Çalışmak Ya Da İmam Hatip Nesline Yazık Etmeyelim
24 Ağustos 2021
Kırk yıllık YANİ olur mu KANİ?
16 Ağustos 2021
Ateşle Oynamak Ya Da Milli Eşcinsel!..
07 Ağustos 2021
Yolun Kandillerinin izinde Türkiye'nin Önderleri
27 Temmuz 2021
BİR KİŞİ SUSSUN MU?
14 Temmuz 2021
Darbe Alt Yapısı ve Sorgulamalar
06 Temmuz 2021
Sirus (Şİ’RA) Yıldızından Şans Beklemek
27 Haziran 2021
Eşcinsellik Geni Var mıdır? Ya da Olay Bir Sapkınlık mıdır?
23 Haziran 2021
"TOKUCAK" Bileniniz var mı? Bir de bu gözle bakalım!..
10 Haziran 2021
Farelerle Dostluk Maçı
03 Haziran 2021
Bidon
31 Mayıs 2021
BEN AŞI OLDUM!
18 Mayıs 2021
Gençlik Flört Sınavında
09 Mayıs 2021
Çemişgezek Mitinginde Slogan Atmakla Kudüs Kurtulmaz mı?
03 Mayıs 2021
Azar Azar Suyunu Çıkarmak
24 Nisan 2021
Kripto Koyunlar/Coinler ve Emeksiz Kazanma Sevdası
15 Nisan 2021
Bir Hanımefendiden Sahabe Örnekliğinde İsar Hikayesi
08 Nisan 2021
Tanrılar Kurban İstedi!..
05 Nisan 2021
Gençlik Üzerine Mızmızlanmalar!..
30 Mart 2021
Bu Dava Beyaz Gömlekten Daha Beyazdır
26 Mart 2021
Porsche Sahibi Büro Personeli
23 Mart 2021
Ankara’nın Taşı Gözlerimizin Yaşı Olmasın
19 Mart 2021
Unisex Bir Nesil Ya Da Gençlerde Cinsiyet Rolü
16 Mart 2021
Par / ladı Ama Yanlış Parladı Saman Alevi Çabuk Söner
08 Mart 2021
Dünya Kadınlar Gününü Ben De Kutlayacağım Ama Şartlarım Var
07 Mart 2021
Doğala Özdeş İnsan!
06 Mart 2021
BNC Medya Haber Yazarı Osman HAZIR Kimdir?
Haber Yazılımı