Haber Detayı
05 Kasım 2020 - Perşembe 10:14
 
ABD Seçimlerini Eşekler mi? Yoksa!.. Filler mi Kazanır?
Gazeteci, Yazar, Emekli Binbaşı Stratejist Suat Gün Yazdı!..
DÜNYA Haberi
ABD Seçimlerini Eşekler mi? Yoksa!.. Filler mi Kazanır?

ABD Seçimlerini Eşekler mi? Yoksa!.. Filler mi Kazanır?


Şu an itibariyle ABD seçim haberlerinden elde ettiğim izlenim şudur: Geçmişten bu güne ABD’de seçimlere katılım oranı düşüktür. Katılım oranı 50-60 civarı dolayında olmuştur. Seçimlere iki aday katılmıştır: ABD’de derin devletin adamı Trump ve Küresel Yahudi

 

Sermayesinin adamı Jeo Biden.

 

Trump her ne kadar başkan olarak seçimlere katılma avantajına sahip olsa da; corona kaynaklı Dünya ekonomik krizi, ABD sağlık sisteminin bozuk düzeni, siyah/beyaz çatışması kaynaklı Amerikan devlet krizi seçimi menfi yönde etkilemiştir.
Trump-Küresel Yahudi sermayesi kavgasında Küreselcilerin sermayeyi Çin’e kaydırarak ABD’yi ağır şekilde borçlandırması temel olmuştur. Bu kavgada Çin’in Amerikan liderliğinin yerini alması, Amerika’nın Dünya liderliğinden çekilmesi sonucuna kadar varması noktasına kadar gelmiştir. Çin’in Maoist hegemonik tutumu (“Tek Yol Tek Kuşak Projesi” daha sonra bu isim yumuşatılarak “Bir Yol Bir Kuşak Projesi” sonunda “Kuşak Yol Projesi” şeklinde isimlendirilse de şüphe uyandırmıştır.) ABD’nin Uzakdoğu’da nispi güç kaybı ile neticelenmiştir.

 

Küresel Sermaye Trump’u içeride ve dışarıda sıkıştırmıştır-sıkıştırmaktadır. Siyah –Beyaz çatışması, polisin kışkırtıcı sert tutumu bir yerlerden bazı merkezlerden provoke edilmektedir. Küresel sermaye Trump’u Başkan olarak görmek istememektedir. Sosyal medya ve yerleşik basın üzerinden yaptıkları algı yönetimi sonucu Trumpçu olmak aptal=eşek olmakla eş manaya getirilmiştir. Hâlbuki eşek simgesi Demokrat Partinin logosudur .  Cumhuriyetçilerin logosu aslandır.(1) Algı yönetimi ile logo tersine çevrilmiştir. Seçim öncesi yapılan anketlerde seçmen o derece sindirilmiştir ki aptal görünmemek için radikal Cumhuriyetçiler bile Trump’a oy vereceğini söylemeye cesaret edememiştir. Seçimi 10 fazlasıyla açık ara Biden’in kazanacağı söylenmiştir.

 

Açık ara farkın nereden ve nasıl kazanılacağı konusunda her hangi bir şey söylenmedi . (2) Meseleyi burada bırakarak Trump dönemi ile ilgili kısa bir değerlendirme yapmak istiyorum: Trump müesses nizam denilen kurucu babalar (Yani Küresel Yahudi sermayesi) ile anlaşamadı. ABD’yi ekonomik olarak çökerten, halkın kanını emen kurumlarla çatışacağını söyledi, dış ticaret vergilerini artırdı, Nato’yu sorguladı. ABD askerlerini anavatana çekeceğini söyledi, bazen birbirine zıt bazen temelsiz şeyler söyledi ama İsrail’e el kesesinden verdikçe verdi. Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etti. Golan’ı İsrail’e hediye etti. Arap dünyasını İsrail ile barıştırmak için Mısır, S. Arabistan, BAE, Sudan üzerinde ağır baskılar kurdu. Sudan’nın bölünmesini derinleştirdi. Obama döneminden beri devam eden Libya, Yemen, Suriye, Irak, Afganistan, K. Afrika ülkeleri gibi yerlerdeki varlığını-baskısını İsrail lehine sürdürdü. Bu tutumu sebebiyle Trump’u Anti İsrail ya da Siyonizm aleyhtarı biri olarak suçlamak mümkün olmadığı için Küresel sermaye rahatsızdı. ABD başkanlarını Amerika’dan sorumlu genel müdürleri olarak kullanmalarına imkân vermediği için ( John F. Kennedy’in yolundan giden başkan olması sebebiyle ) görevden atmaya karar vermişlerdi.

 

YAZININ DEVAMI İÇİN BURAYI TIKLAYIN
http://bncmedyahaber.com/yazar-abd-secimlerini-esekler-mi-yoksa-filler-mi-kazanir-327.html

Kaynak: Editör:
Etiketler: ABD, Seçimlerini, Eşekler, mi?, Yoksa!.., Filler, mi, Kazanır?,
Yorumlar
Haber Yazılımı