Haber Detayı
16 Kasım 2020 - Pazartesi 04:02
 
PKKʹnın Türkiyeʹdeki 1 numaralı ismi böyle öldürüldü! İşte dev operasyonun detayları
PKKʹnın Türkiye sınırları içerisindeki bir numaralı ismi olarak bilinen terörist Sürgeçʹin birçok saldırının faili olduğu ve örgütten kaçan teröristleri infaz ettiği tespit edildi. Tunceliʹde sürdürülen ʹYıldırım- 4ʹ operasyonu kapsamında, 10 Kasımʹda Ahpanos Vadisi bölgesinde 10 milyon lira ödüllü kırmızı kategoride yer alan terör örgütü PKKʹnın sözde ʹDersim Eyaletiʹ komutanı ʹYılmazʹ kod adlı İsmail Sürgeç ile 1 terörist etkisiz hale getirildiği operasyonun görüntüleri yayımlandı. Görüntülerde, bölgeye sevk edilen 2 askeri helikopter ve yüksek noktada konuşlanmış güvenlik güçlerinin gözetleme yaptığı anlar da yer aldı.
ASAYİŞ Haberi
PKKʹnın Türkiyeʹdeki 1 numaralı ismi böyle öldürüldü! İşte dev operasyonun detayları

PKKʹnın Türkiye sınırları içerisindeki bir numaralı ismi olarak bilinen terörist Sürgeçʹin birçok saldırının faili olduğu ve örgütten kaçan teröristleri infaz ettiği tespit edildi.  Tunceliʹde sürdürülen ʹYıldırım- 4ʹ operasyonu kapsamında, 10 Kasımʹda Ahpanos Vadisi bölgesinde 10 milyon lira ödüllü kırmızı kategoride yer alan terör örgütü PKKʹnın sözde ʹDersim Eyaletiʹ komutanı ʹYılmazʹ kod adlı İsmail Sürgeç ile 1 terörist etkisiz hale getirildiği operasyonun görüntüleri yayımlandı. Görüntülerde, bölgeye sevk edilen 2 askeri helikopter ve yüksek noktada konuşlanmış güvenlik güçlerinin gözetleme yaptığı anlar da yer aldı.

 

PKKʹNIN TÜRKİYE SINIRLARI İÇERİSİNDEKİ BİR NUMARALI İSMİ OLARAK BİLİNİYOR 

Öldürülen terörist İsmail Sürgeç ile ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı. Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, PKKʹnın Türkiye sınırları içindeki bir numaralı ismi olan İsmail Sürgeçʹin yaklaşık 25 yıldır örgütün dağ kadrosu içinde yer aldığı belirtildi. PKKʹnın sözde silahlı kanadı olan HPG askeri konsey üyesi de olan İsmail Sürgeçʹin; Karadeniz ile Erzincan ve Erzurum bölgelerindeki eylem sorumlusu olduğu ifade edildi. Terörist Sürgeçʹin PKKʹnın sözde Karadeniz açılım grubu olarak adlandırdığı Karadeniz bölgesine ilk giden grup içinde yer aldığı ve örgütün Karadeniz yapılanmasını gerçekleştiren isim olduğu tespit edildi. Yıllarca Karadeniz bölgesinde de kalan terörist İsmail Sürgeçʹin birçok güvenlik görevlisinin şehit edilmesi eylemlerine de bizzat katıldığı öğrenildi.

 

UZUN SÜRELİ TAKİP SONUCU YERİ BELİRLENDİ

Terörist İsmail Sürgeçʹin, bulunduğu bölgenin tespit edilmemesi için örgüt üyeleriyle hiçbir şekilde telsiz iletişimi kurmadığı ve Kandil bölgesindeki terör örgütü yöneticileriyle yaklaşık bir yıldır telsiz görüşmesi yapmadığı kaydedildi. Bulunduğu mağaradan pek çıkmayan terörist Sürgeçʹin yeri, güvenlik güçlerinin yaklaşık 1 yıldır yürüttüğü gizli takip ve istihbarat çalışmasıyla belirlendi. Tunceli-Ovacık-Pülümür üçgeninde yer alan Ahpanos Vadisi içinde sarp kayalıklardaki bir mağarada gizlenen İsmail Sürgeçʹin yanına başka bir bölgeden gelen 1 PKKʹlı teröristin girdiği belirlendi. Bu kapsamda mağaraya hava destekli operasyon düzenlendi. Operasyonun ardından mağarada arama yapan güvenlik güçleri, İsmail Sürgeç ile diğer teröristin cesedine ulaştı.   

 

PKKʹDAN KAÇAN TERÖRİST İÇİN İNFAZ EMRİ VERMİŞ 

Terörist İsmail Sürgeçʹin, terör örgütü PKKʹnın sözde ʹDersim Saha Karargahıʹnda faaliyet gösteren ve örgüte ait 20 bin euro para ile kaçan ʹAzat Batmanʹ kod adlı Mehmet Cankayaʹnın infaz emrini verdiği belirlendi. Sürgeçʹin talimatı doğrultusunda Cankayaʹnın, terörist ʹAgir Merivanʹ tarafından Ovacıkʹın Çambulak köyü bölgesinde arazide yakalanarak infaz edildiği kaydedildi. Yine 2016 yılında ʹServerʹ kod adlı Erhan Gönültaş da İsmail Sürgeç tarafından infaz edildi. İçişleri Bakanlığıʹndan yapılan yazılı açıklamada, terörist İsmail Sürgeç katıldığı tespit edilen eylemler şöyle:ˮ18 Haziran 2007 tarihinde Erzincan-İl Merkez Türkmenoğlu Köprüsüʹnde çıkan çatışmaya katıldığı, 26 Temmuz 2007 tarihinde Giresun-Alucra -Andırlı Mahallesi bölgesinde 1 uzman çavuşun şehit edilmesi, 16 Mayıs 2008 tarihinde Tunceli Ovacık karayolunda bulunan ve halk arasında ziyaret yeri olarak bilinen Dikilitaş mevkiindeki mayınlama olayı, 2008 yılı içerisinde Erzincan bölgesinde 3 askerin şehit edilmesi eylemi ile 2019 yılı Haziran ayında Tunceli Aşağı Torunobaʹda bir askerin şehit edilmesi ile bir askerin yaralanması eylemini bizzat yaptığı, 9 Temmuz 2010 günü Tunceli-Ovacık Karayoluʹnda yol kesme olayına katıldığı, 7-8 ve 9 Ağustos 2010 tarihlerinde Tunceli-Ovacık karayolu Venk köprüsü mevkiinde yolun trafiğe kapatılması, araçların yakılması ve örgütsel propagandaların yapılması, 18 Ağustos 2011 tarihinde Tunceli Merkez Sarıtaş Jandarma Karakol Komutanlığı sorumluluk bölgesinde güvenlik güçleri ile girilen silahlı çatışma olayı ve Tunceli bölgesinde meydana gelen terör olaylarının planlayıcısı ve talimatını verdiği, 25 Haziran 2017 tarihinde Yaylabaşı Jandarma Karakol Komutanlığıʹna ait devriye aracına yönelik Erzincan-Yaylabaşı karayolu üzerinde EYP patlatılması olayının talimatı, 2019 yılında Haziran ayında Aşağı Torunoba bölgesinde 1 askerin şehit edilmesi ve 1 askerin yaralanma eylemini bizzat kendisinin yaptığı, 2019 yılında Ovacık ilçesi Şoşvenk Köprüsü bölgesinde yapılan saldırıda iki askerin şehit edilmesi olayına katıldığı ve birçok eylemin planlayıcısı ve talimatını verdiği belirlenmiştir.ˮ

Kaynak: (Haber7) - Haber7 Editör:
Etiketler: PKKʹnın, Türkiyeʹdeki, 1, numaralı, ismi, böyle, öldürüldü!, İşte, dev, operasyonun, detayları,
Yorumlar
Haber Yazılımı