Haber Detayı
12 Kasım 2020 - Perşembe 23:13
 
ABDʹli isimden Erdoğan açıklaması: Biden görülmemiş bir hata yaptı
ABDʹde 3 Kasımʹda gerçekleştirilen 59. başkanlık seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre, Demokratların adayı Joe Bidenʹın ABD Başkanı Donald Trump karşısında ipi göğüsledi. ABD eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Matthew Bryza, ABD’deki tarihi seçimi Demirören Haber Ajansıʹna (DHA) değerlendirdi.
DÜNYA Haberi
ABDʹli isimden Erdoğan açıklaması: Biden görülmemiş bir hata yaptı

ABDʹde 3 Kasımʹda gerçekleştirilen 59. başkanlık seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre, Demokratların adayı Joe Bidenʹın ABD Başkanı Donald Trump karşısında ipi göğüsledi. ABD eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Matthew Bryza, ABD’deki tarihi seçimi Demirören Haber Ajansıʹna (DHA) değerlendirdi. 

 

ˮTRUMPʹIN AÇACAĞI DAVALAR SEÇİM SONUCUNU DEĞİŞTİRMEYECEKˮ

Bryza, ABD Başkanı Donald Trump’ın özellikle sosyal medya üzerinden seçimi kazandığını iddia etmesinin ve açacağı davaların sonucu değiştirmeyeceğini ifade ederek, ˮSanırım Başkan Trump, bir şeylerin ters gittiğini, bir şeylerin hileli olduğunu ve kurallara uyulmadığını iddia ederek ABD Mahkemelerine dava açmaya devam edecek. Bunu birçok ABD eyaletinde yapabilir. Bu davaların hiçbiri büyük olasılıkla başarılı olamaz veya başarılı olsalar bile seçim sonuçlarını değiştirmede bir etkisi olmayacaktırˮ dedi. 

 

ˮASIL SORU, TRUMP BUNU NEDEN YAPIYOR?ˮ

DHAʹya açıklamalarda bulunan Matthew Bryza, Trump’ın seçim sonuçlarını neden kabul etmediğini asıl soru olduğunu belirterek, ˮTrump bunu yapmaya devam ediyor ve asıl soru neden? Bundan ne elde ediyor? Sadece psikolojik olarak hala kazanamadığı gerçeğini kabul etmiyor mu, yoksa kafa karışıklığı yaratmaya ve süreci sürüklemeye mi çalışıyor? ABD Anayasasına göre, seçmenlerin nihai oylamasının Aralık ortasına kadar yapılması gerekiyor. Çözülmemiş davalar varsa, bu da bazı oy toplamlarının o zamana kadar sonuçlandırılmadığı anlamına gelirse, işler çok garipleşir. Amerikan seçmeni yerine tek tek eyaletlerin seçime karar verebileceği bir noktaya gelebilirˮ ifadelerini kullandı.

 

ˮBIDEN’IN, ERDOĞAN HAKKINDAKİ SÖYLEMLERİ GÖRÜLMEMİŞ BİR HATAˮ

Bryza, Biden dönemi ABD-Türkiye ilişkilerine de değindi. ABD Başkanı seçilen Joe Biden’ın 2019 yılının Aralık ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında yaptığı açıklamaları ˮgörülmemiş bir hataˮ olarak değerlendiren Bryza, ˮGeçen Aralık ayında Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğanʹın demokratik olarak görevden alınması gerektiğini söyledi. Bu, kıdemli bir NATO politikacısının başka bir NATO üye devletinin lideri hakkında böyle söylemesinden önce görülmemiş bir hataˮ dedi. Biden’ın stratejik ve sistematik düşünen bir kişi olduğunun altını çizen Bryza, ˮNihayetinde Joe Biden, sistematik, stratejik bir düşünür. NATOʹnun ABD ulusal güvenliğinin en önemli parçası olduğunu ve Türkiyeʹnin ikinci en büyük ordusuyla NATOʹnun kritik bir üyesi olduğunu anlıyor. Ayrıca Ukrayna, Başkan seçilen Biden için çok önemli ve bu nedenle Türkiye ile Ukrayna arasında askeri teknolojik iş birliği konusundaki son anlaşma, Biden tarafından çok değer verilecek bir şey. İki ülke ilişkileri iyileşecekˮ diye konuştu.

 

ˮBIDEN-NETANYAHU İLİŞKİSİ, TRUMP-NETANYAHU GİBİ OLMAYACAKˮ

ABD Başkanı Donald Trump ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun iyi ilişkilere sahip olduğunun altını çizen Bryza, Joe Biden’ın bu konuda aynı yolu izlemeyeceğini söyledi. Bryza, ˮİsrail her zaman ABD Başkanı hesaplarına dahildir. Ancak Trumpʹın Netanyahu ile olan kişisel ilişkisi, Biden ile Netanyahu arasında aynı olmayacak. Çok farklı türden insanlar, anlaşabildiklerini sanmıyorumˮ dedi.

Kaynak: (DHA) - Demirören Haber Ajansı Editör:
Etiketler: ABDʹli, isimden, Erdoğan, açıklaması:, Biden, görülmemiş, bir, hata, yaptı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı