Haber Detayı
11 Kasım 2020 - Çarşamba 18:00
 
ABD'deki Seçimler mi, Yoksa!.. Venezuela'daki Seçimler mi Daha Az Hileli?
Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Adnan Küçük Yazdı!..
GÜNDEM Haberi
ABD'deki Seçimler mi, Yoksa!.. Venezuela'daki Seçimler mi Daha Az Hileli?

ABD'deki Seçimler mi, Yoksa!.. Venezuela'daki Seçimler mi Daha Az Hileli?

 

ABD’de Başkanlık seçimleri yapıldı. Seçimlerde Senato üyelerinin üçte biri de yenileniyor. Bu seçimlerde Amerikan siyasi tarihinde seçmenlerin seçimlere katılımının en yüksek düzeyde gerçekleştiği belirtiliyor. Biden 74 milyonun üzerinde oy aldığını belirterek, bu oyun ABD tarihinde herhangi bir başkanın aldığı oydan çok daha fazla olduğunu ifade etti.

Başkanlık seçimi yarışında, bir tarafta Cumhuriyetçi Parti adına Başkan Donald Trump, diğer tarafta da Demokrat Parti’den Joe Biden yer aldı. Seçimler çok çekişmeli geçti.

Son dakika haberlerine göre, Joe Biden, 59. Başkanlık seçimlerinde 46. başkan seçildi.

Trump bu konuda şu açıklamayı yaptı: “Hepimiz neden Joe Biden’in hatalı şekilde kazanan gibi davrandığını ve medyadaki müttefiklerini ona yardım ettiğini biliyoruz. Gerçeğin ortaya çıkmasını istemiyorlar. Basit gerçek şu ki bu secim bitmekten çok uzaktır”.

Biden büyük ölçüde küresel sermayeyi ve büyük medya patronlarını arkasına almış görünüyor. Bu güçler, Biden’in kazanması için bütün güçlerini ortaya koymuş durumdalar.

Trump’ın ise küreselcilerin menfaatlerinden ziyade ABD’nin milli çıkarlarını önceleyerek, iç dinamiklerle bütünlük içerisinde bu yarışı sürdürmeye çalıştığı söyleniyor.

Kısaca bu seçimler, küresel sermaye ve büyük medya kuruluşları ile Amerikan milli çıkarlarını savunanlar arasında cereyan ediyor.

Trump bu farklılığı şu şekilde izah ediyor: Demokratlar yüz milyonlarca dolar harcadılar. Bizimkiler polis teşkilatıydı, vatandaşlardı. Bu seçimler ayrıca Cumhuriyetçi kadınlar için de önemliydi, en fazla da beyaz olmayan oyları aldım. Demokratlar şu anda büyük medyanın partisi, Cumhuriyetçiler de Amerikan işçisinin partisi oldu.

Seçim Hilesi İddiaları ve Türkiye’deki 1946 Seçimlerine Banzerlik.

Başkan Trump, seçimlerde ileri düzeyde hilelerin yapıldığı iddiasında bulundu.

Trump, seçimlere birkaç ay kala posta yoluyla yapılan oy kullanımının hileye müsait olduğunu, bu uygulamadan vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. Yapılan sayımlarda, posta ile kullanılan oyların büyük ekseriyetinin Biden lehine olduğu görülüyor.

Trump öyle şeyler söylüyor ki, insanın aklına “yoksa Türkiye’de 1946 seçimlerinden mi bahsediliyor? ya da en büyük seçim hilelerinin yapıldığı yönünde algıların oluşturulduğu Venezuela’daki seçimlerden mi bahsediliyor?” sorusu akıllara takılıyor.

Trump’ın ekibi, Pensilvanya’da Cumhuriyetçi gözlemcilerin oy sayma işlemlerine alınmadıkları iddiasıyla Mahkemeye müracaat etti ve Cumhuriyetçi gözlemcilerin de oy sayımlarına katılmalarına izin verilmesini talep etti. Mahkeme de, hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi gözlemcilerin oy sayma işlemlerine eşit erişime sahip olmalarına hükmetti.

Oy sayımı resmi bir işlemdir ve seçim hilelerinin olmaması için, sayım işlemlerinde bütün parti gözlemcilerinin olması gerekir. Hür ve serbest seçim ilkesinin bir gereği de oyların sayımının açık ve şeffaf olmasıdır. Bu ilkeden sapılması, seçimleri hile ve şaibeye açık hale getirebilecektir. Bu, Anayasa Hukukunun en temel ilkelerinden biridir.

Trump’ın Pensilvanya’daki seçimlerde sayımlara Cumhuriyetçi gözlemcilerin alınmadığı yönündeki iddiasının mahkeme tarafından da doğrulanması, bu eyaletteki hile teşebbüsünün resmi olarak ifade edilmesi mahiyetindedir.

Trump seçim hilelerine ilişkin iddialarına devam ediyor:

Demokratlar, bir eyalette oy sayımı yapılırken adaylarının kazanabilmesi için, önce ne kadar oya ihtiyaçları olduğunu hesaplıyorlar, daha sonra da oy sayımını buna göre yapıyorlar. Cumhuriyetçi gözlemcilerin oy sayımlarına katılmalarına izin verilmiyor. Bu durum hâkimler tarafından da belirtiliyor. Georgia’da seçim teşkilatı Demokratlar tarafından yönetiliyor.

Trump, Pensilvanya seçimleri için çok daha çarpıcı açıklamalar yapıyor:

Pensilvanya’da Demokratlar, Cumhuriyetçi gözlemcilerin yasaklanmaları için mahkemeye gittiler, ama bu talepleri reddolundu. Oyları sayan demokratlar, Cumhuriyetçi gözlemcilerin oy pusulalarının nasıl sayıldığını görmelerini istemiyorlar. Çünkü şayet oy sayımları düzgünse, oy sayım işlemlerini Cumhuriyetçi gözlemcilere de göstersinler, çok net bir şekilde burada hile yapıyorlar. Şimdiye kadar insanlar (cumhuriyetçi gözlemciler) oy sayımı işlemlerini takip etmek için “dürbünle” bakmak zorunda kaldılar. Oy sayım işlemleri görünmesin diye oy sayım yerlerinin camlarını kağıtlarla kapatmışlar.

Trump’ın ekibinin başvurusu üzerine, Pensilvanya’daki istinaf mahkemesi seçim gözlemcilerinin oy sayımını yakından takip etmesine izin verilmesine karar verdi.

Bu iddiaların sahibi, muhalif Başkan adayı Biden olsa, “nasıl olsa muhaliftir, mağlubiyetini bu tür bahanelerle gizlemek istiyor” şeklinde bir düşünce akla gelebilir. Ama, bu sözlerin sahibi şu anda başkanlık makamında bulunan bir kişi (Trump)’dir.  

Sormak isterim, Trump’ın bu anlattıkları sizlere Türkiye’de 1946 yılında yapılan seçimleri hatırlattı mı? Şahsen ben kendimi 1946 Türkiye’sinde hissettim, ne dersiniz?

Trump, posta yoluyla kullanılan oylar hakkında da çarpıcı iddialarda bulunuyor:

3 Kasım’da yapılan seçimlerden sonra da oylar gelmeye devam etti. Aslında bununla ilgili verilen bir karar vardı, bu karara göre, seçimler bittikten sonra oyların gelmemesi gerekiyordu. Posta yoluyla oy verme sistemi birçok hileye yol açtı. Milyonlarca ne “idüğü” belirsiz, tasdik mekanizmasız oy pusulası gönderdiler. Birçok seçim izledim ve daha önce hiç böyle büyük bir seçimde on milyonlarca kişi posta yoluyla oy kullanmadı. Kimin oy kullanmaya hakkı olup olmadığını kontrol edemedik, sadece sayıları alıp yazıyorlar. Pensilvanya’daki süreçte hep Demokrat makinesi açıklama yapıyor. Pensilvanya’da Demokratların 3 gün sonra bile oy getirdiklerini düşünüyoruz. Ne bir kimlik, ne bir posta pulu var. Cumhuriyetçi gözlemcilere erişim engeli getirildi.

YAZININ DEVAMI İÇİN BURAYI TIKLAYIN!..
http://bncmedyahaber.com/yazar-abd-deki-secimler-mi-yoksa-venezuela-daki-secimler-mi-daha-az-hileli-331.html

Kaynak: Editör:
Etiketler: ABD'deki, Seçimler, mi,, Yoksa!.., Venezuela'daki, Seçimler, mi, Daha, Az, Hileli?,
Yorumlar
Haber Yazılımı