Yazı Detayı
21 Kasım 2020 - Cumartesi 11:47
 
BNC Medya Haber Yazarı Prof. Dr. Giray Saynur Derman Kimdir?
Prof. Dr. Giray Saynur DERMAN
 
 

Prof. Dr. Giray Saynur Derman Kimdir?

 

 

Prof. Dr. Giray Saynur Derman, Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi’nde Prof. Dr. ünvanıyla  görev yapmaktadır.

 

1991 yılında Lisans (Marmara Üniversitesi),

1995 yılında, Yüksek Lisans,

2003 yılında doktora eğitimini Marmara Üniversitesi’nde Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü’nde tamamlamıştır.

1992-2003 Yılları arasında Marmara Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi,

2004-2011 yılları arasında Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Siyasi Tarih Anabilim Dalında Yrd. Doç. Dr. ve 2011-2016 yılları arasında SAÜ  Siyasal Bilgiler Fak. Uluslararası İlişkiler Bölümü Siyasi Tarih Anabilim Dalında Doç. Dr. Akademik ünvanıyla çalışmıştır.

2017 yılından beri Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Prof. Dr. ünvanıyla görev yapmaktadır.

Uzmanlık alanı Türk Dış Politikası, Siyasi Tarih, Uluslararası ilişkiler üzerinedir. Başlıca ilgi alanları Türkiye- Rusya, ABD, AB İlişkileri, Ukrayna-Kırım, Orta Asya, Kafkasya, Balkanlar, Orta Doğu ve Karadeniz Bölgesi'nin dış ve güvenlik politikaları olup, etnik çatışma alanları, ve dış politika analizi de ilgi alanları arasındadır.

“Siyasi Tarih”, “Türk Dış Politikası”, “Türk Dünyasında Siyasi Gelişmeler”, “Kafkasya’da Siyasi Gelişmeler”, “Dış Politika Analizi”, “Diplomatik Yazışmalar” lisans dersleri, “Rus Dış Politikası”, “Rusya Tarihi”, “Rusya-AB ilişkileri”, “AB’nin Orta Asya ve Kafkasya Ülkeleri ile İlişkileri” yüksek lisans dersleri ve “Global Politikalarda Karadeniz”, “Bölgesel ve Küresel Güçlerin Orta Asya-Kafkasya Politikaları” doktora derslerini vermektedir.

Çok sayıda ulusal ve uluslararası bildiri, makale ve kitapları bulunmaktadır.1905-1907 Yılları Rusya Müslümanlarının Siyasi Kimlik Arayışı, (İst. Doğu Kütüphanesi Yayınları 2008), Blue Black Sea: New Dimensions of History, Security, Strategy, Energy and Economy, (İngiltere,Cambridge Scholars Publishing 2013), Ukranian Foreign Policy and the Internal Determinants, (Almanya, Berlin Lambert  Academic Publishing 2015), Rus Dış Politikasındaki Değişim ve Kremlin Penceresinden Yeni Ufuklar, (Ankara SRT Yayınları, 2016) kitaplarının yazarıdır. En son çalışması The Struggle for Power in Central Asia and the Caucasus: Geopolitics and the Great Game After the Cold War, (İngiltere Tauris 2017)’dır. 

Amerika Birleşik Devletleri University of Texas/UTD, St. Petersburg Devlet Üniversitesi ve Kırım Devlet Sanayi ve Pedagoji Enstitüsü’nde misafir akademisyen olarak görev yapmıştır. Çok iyi derecede İngilizce, Rusça ve Kırım Tatarcası bilmektedir.

Prof. Dr. Giray Saynur Derman, akademik kariyeri ile ilgi alanlarda önde gelen radyo - televizyon kanallarında gündemi değerlendirmekte ve ekranların vazgeçilmez yorumcuları arasında yer almaktadır.

 

 
Etiketler: BNC, Medya, Haber, Yazarı, Prof., Dr., Giray, Saynur, Derman, Kimdir?,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı