Haber Detayı
25 Mart 2021 - Perşembe 23:30
 
Hangi PCR Sonucu? Kalitatif mi? Kantitatif mi?
"Pandemi döneminde yaygın olarak kullanılan PCR test ile ilgili önemli olmazsa olmaz bir ayrıntı ortaya çıktı:"
- Haberi
Hangi PCR Sonucu? Kalitatif mi? Kantitatif mi?

5gvirusnews Haber Merkezinin haberine göre;

"Pandemi döneminde yaygın olarak kullanılan PCR test ile ilgili önemli olmazsa olmaz bir ayrıntı ortaya çıktı:

KOVID 19 etkeni olan SARS CoV2 RNA varlığını belirlemeye yönelik olarak kullanılan PCR testleri sadece Kalitatif yani pozitif/negatif sonuç vermektedir. Kantitiatif yani virüse ait RNA viral yük miktarını rakamsal olarak (IU/mL) belirleyen ve sonuç veren kit geliştirilerek kullanılmasına ihtiyaç bulunmaktadır.

Kantitatif PCR sonuçları; sonuçlarını yorumlanmasında, kategorize edilmesinde, hastaların takibinde, ve antiviral tedaviye cevabın izlenmesinde daha çok açıklayıcı, daha faydalı ve önemli bilgiler verecektir.

Kantitiatif PCR test sonuçları ile hastalara ait klinik bilgiler arasında korelasyon çalışmaları yapılarak, SARS CoV2 RNA için iki kritik eşik değerin belirlenmesine acil ihtiyaç bulunmaktadır.

1-Enfektivite (bulaştırıcılık) dozu

2-Hastalık Meydana getirebilme dozu

Bu iki kritik eşik değerin bilinmesi ile elde edilecek olan Kantitatif PCR sonuçları kategorize edilerek farklı anlamlarda değerlendirilerek yorumlanması mümkün olacaktır (klinik bilgiler ile birlikte).

Düşünebiliyor musunuz Kalitatif PCR testi ile; SARS CoV2 RNA viral yük değerleri 200 IU/mL ile 2.000.000 IU/mL ve aradaki farklı değerlerin tamamına aynı sonuç verilmekte ve farklı kategorilere ayırarak farklı yorumlar yapmak mümkün olmamaktadır. "

Kaynak : 5gvirus-platformu / Bağımsız Bilim Kurulu

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hangi, PCR, Sonucu?, Kalitatif, mi?, Kantitatif, mi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı